ДОГАЂАЈИ

1

Висока школа примењених струковних студија у Врању у сарадњи са Сосијете женерал (Societe Generale) банком обележила је 5. јун, светски Дан заштите животне средине наградним квизом „Заштитарење-квизичарење 2“.

„Заштитарење-квизичарење“ је квиз провере знања, информисаности и  способности процене осмишљен од стране тима наставника Школе за ученике ради развијања компетенција савременог човека у ХХI веку. На овај дан, установљен још 1974. године, УН скрећу пажњу влада држава и најшире јавности на горућа питања заштите животне средине и потребу њиховог континуираног решавања.

Други пут за редом Дан заштите животне средине обележен је пројектом, наградним квизом за ученике треће године средњих школа са територије Града Врања под покровитељством Сосијете женерал банке која је и обезбедила награде за прва три места.

Прво место у овогодишњем наградном квизу освојили су ђаци средње Медицинске школе „др Изабел Емсли Хатон“ и добили по екстерни пуњач батерије. Друго место припало је ђацима Пољопривредно-ветеринарска школе „Стеван Синђелић“ који су добили по блутут звучник, док је треће место припало ђацима Гимназије „Бора Станковић“ који су добили по УСБ меморију.

Висока школа примењених струковних студија Врање, као организатор догађаја, захваљује се свим учесницима, награђенима честита освојене награде и позива школе да идуће године на исти начин, у већем броју обележимо Светски дан заштите животне средине.

11

Студенти ВШПСС из Врања дана 24.5.2019. имали су прилике да са својим професорима др Горданом Богдановић, др Јеленом Марковић  и мр Иваном Круљ посете 11 Фестивал науке у Нишу под називом „Наук није баук“, који је одржан на Електронском факултету, а уз подршку Града Ниша. Фестивал науке “Наук није баук” омогућио је да млади проналазачи из свих области своје умеће и идеје представе на нишком Електронском факултету. Студенти су могли да виде робота који кружи око посетилаца, оловка која сама пише, видели су и чули  све о гљивама, шта се све то крије у једном паметном телефону, који су делови људског тела, али да виде и бројне експерименте из области хемије, екологије.

1Дан планете Земље, 22. април, студенти Високе школе примењених струковних студија из Врања заједно са својим професорима обележили су, у недељу, акцијом „Очистимо Борино брдо“.

Пету годину за редом студенти и професори Школе обележавају овај дан са жељом да укажу на проблеме загађивања животне средине и подигну еколошку свест грађана. Ове године студенти и професори били су инспирисани кампањом #TrashizazovSrbija, која је подржана од стране Ekostar Pak i Trash Hero Beograd. Ова је прва акција у оквиру #TrashizazovSrbija коју студенти и професори Високе школе планирају да спроведу на територији Града Врања.

У оквиру акције „Очистимо Борино брдо“, очишћено је излетиште и прилазни пут. Прикупљено је 10-ак џакова различитог отпада, међу којима је било највише ПЕТ амбалаже. Ова активност студената и професора наишла је на одличан пријем код излетника који су се затекли на Борином брду као и код пролазника.

Студенти и професори Школе апелују на грађане и излетнике да буду одговорни према природи и сав отпад однесу у најближи контејнер, посебно током предстојећих празника.

DSC 0450

Дан студената, 4. април 2019. године, Висока школа примењених струковних студија у Врању обележила је посетом студената и професора Школе компанији British American Tobacco (БAT) у Врању, а у оквиру Дана отворених врата које БАТ традиционално организује.

Студенте и професоре Школе испред БАТ-a поздравила је госпођа Јелена Алексић, HR Business Partner компаније. Директорка Школе, др Љиљана Ђорђевић, нагласила је да Школа и БАТ успешно сарађују скоро 15 година, да је БАТ инвестирањем 150 000 евра у опремање Школе омогућио да Школа данас има модерно опремљене лабораторије и радионице, и да је БАТ, као један од партнера Школе у дуалном образовању, омогућио студентима Школе да своја теоријска знања примене у реалном окружењу обављањем стручне праксе у овој компанији. Директорка Школе захвалила је досадашњем директору господину Ричарду Вреденбергу на свим ангажовањима за добробит Школе и њених студената и пожелела новом директору, господину Ниаки Тамашу, много успеха у раду, изразивши  наду у даљу успешну сарадњу.

Студентима и професорима Школе обратио се господин Ричард Вреденберг, похваливши сарадњу Школе и БАТ-а, указавши на важност образовања и сталног усавршавања, и подсетивши присутне да у компанији ради тридесеторо дипломираних студената Школе. Господин Ричард Вреденберг је упутио позив студентима да конкуришу за рад у овој међународној компанији и изразио наду у унапређивање сарадње двеју институција. Студентима и професорима обратио се и господин Ниака Тамаш. Током неформалног разговора бивши и садашњи директор БАТ-a охрабрили су студенте да наставе са стручним усавршавањем истичући да студенти, као стучни кадар потребан овој компанији,  могу остварити своје запослење упарво у БАТ-у.

Дан отворених врата компаније БАТ, омогућио је представницима Високе школе и Националне службе за запошљавање да се ближе упознају са процесом рада фабрике и да у пратњи стручних лица обиђу погоне за примарну обраду дувана, производњу цигарета и њихово паковање, као и одељење за контролу квалитета готових производа.

Дан отворених врата завршен је кратким филмом о овој мултинационалној компанији.